Våra talespersoner

Här hittar du experter inom olika områden som rör stålbyggnad. Hör av dig till våra talespersoner om du har frågor angående ett specifikt ämne, för att boka en föreläsning eller ett panelsamtal.

Björn Åstedt

Vd Stålbyggnadsinstitutet
Ämnen:
Verksamheten SBI, konstruktion, Eurokoder, EN 1090.
Kontakt: bjorn.astedt@sbi.se, 070-453 94 42

Eva Blixt

Rådgivare i miljöfrågor och forskningschef vid Jernkontoret
Ämnen: Hållbarhets- och allmänna miljöfrågor.
Kontakt: eva.blixt@jernkontoret.se, 070-679 17 95

Eva Petursson

Forskningschef, SSAB
Ämnen: Höghållfast stål, nya stålmaterial, CO2-fritt stål.
Kontakt: eva.petursson@ssab.com

Jan Stenmark

Vd Prefabsystem
Ämnen:
Stål, konstruktion, prefab och svetsning
Kontakt: jan.stenmark@prefabsystem.se, 08-410 557 21

Joakim Sandström

Teknisk Licentiat, konsult, Brandskyddslaget
Ämnen:
Bärande konstruktioner och brand.
Kontakt: joakim.sandstrom@brandskyddslaget.se, 054-770 78 02

Karin Östman

Expert på livscykelanalys för stålprodukter vid Jernkontoret
Ämnen:
Bred bakgrund inom miljöområdet.
Kontakt: karin.ostman@jernkontoret.se, 070-314 16 98

Lars Hamrebjörk

Redaktör för tidningen Stålbyggnad
Ämnen:
SBI, historik.
Kontakt: lars.hamrebjork@sbi.se, 070-630 22 17

Mohammad Al-Emrani

Associate Professor, Chalmers Tekniska Högskola
Ämnen:
Forskning och utbildning inom stålbyggnad.
Kontakt: mohammad.al-emrani@chalmers.se, 0737-259 553

Peter Salomon

Ordförande i Stålbyggnadsinstitutet
Ämnen:
Policyfrågor, bygg- och bostadspolitik, stålets image.
Kontakt: peter.salomon@jernkontoret.se, 0708-24 01 46

Rutger Gyllenram

Bergsingenjör, Kobolde & Partners AB
Ämnen: Miljö
Kontakt: rutger.gyllenram@kobolde.com, 0708-665 770

Tennce Carlsson

Stålentreprenör, LECOR Stålteknik AB
Ämnen: Stålteknik för produktion och montage,  verkstad och automation, stålbroar. Kostnadsberäkningar och budgetering av stålprojekt. Ritteknik och materialval för stålkonstruktioner. Kvalitetskontroll i produktionen.
Kontakt: tennce.carlsson@lecor.se, 0708-70 08 97